HANNA PASTERNY

Pisarka, Lingwistka, Podróżniczka
Hanna Pasterny mieszka w Jastrzębiu-Zdroju w województwie śląskim. Jest magistrem filologii romańskiej, ukończyła również podyplomowe studia logopedyczne. Obecnie pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Jest także społeczną asystentką europosła prof. Jerzego Buzka. Wcześniej uczyła języka francuskiego, prowadziła zajęcia logopedyczne z niewidomymi dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością, pracowała też w biurze poselskim. Jest współzałożycielką koła Polskiego Związku Niewidomych w Jastrzębiu-Zdroju. Stara się udzielać w Towarzystwie Pomocy Głucho-niewidomym i na bieżąco działać tam, gdzie jest taka potrzeba.
 
Pisze artykuły, głównie do czasopism dla niepełnosprawnych, uczy brajla, w szkołach prowadzi zajęcia oswajające z niepełnosprawnością, a dla pracodawców szkolenia o komunikacji z niepełnosprawnym pracownikiem. Prócz francuskiego zna również dobrze język angielski i podstawy hiszpańskiego. Lubi czytać, słuchać muzyki klasycznej i poezji śpiewanej, rozmawiać z przyjaciółmi. Jednak wolny czas spędza też aktywnie: jeździ na tandemie, uprawia nordic walking w specjalnej uprzęży do chodzenia w parach, podróżuje. Otrzymała wyróżnienie Lady D, „Człowiek bez barier”, Lodołamacz specjalny w woj. śląskim.

Hanna Pasterny jest także autorką trzech książek. W „Jak z białą laską zdobywałam Belgię” opisuje swój czteromiesięczny pobyt w Liège, dokąd wyjechała na Europejski Wolontariat. Pisze o codzienności, ciekawych miejscach, niezwykłym spotkaniu z rodziną pisarki Marii Gevers.
 
„Tandem w szkocką kratkę” to opowieść o jej pracy i przyjaźni z panią profesor z Glasgow, która zna kilkanaście języków, tworzy wynalazki dla osób niepełnosprawnych, jest Żydówką, weganką i ma zespół Aspergera – zaburzenie ze spektrum autyzmu. Ta pełna humoru książka to zderzenie różnic i kontrastów, lecz także szukanie dróg do porozumienia.
 

Otrzymała rekomendacje pisarki Małgorzaty Musierowicz, ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego zaangażowanego w dialog pomiędzy katolikami i żydami oraz posła Marka Plury, który poleca ją zwłaszcza młodzieży mającej często problemy z samoakceptacją i znalezieniem sensu życia.
 
Najnowsza książka Hanny Pasterny to „Moje podróże w ciemno”. Opisuje w niej swoje podróże po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. Składa się z dziesięciu rozdziałów, m.in. o przygodach w pociągach, hotelowych niespodziankach, zabawnych językowych wpadkach, poruszaniu się z białą laską, tradycjach religijnych w różnych krajach.
 
 
Czytelnicy "Tandemu w szkocką kratkę" ponownie spotkają się też z bohaterką tamtej książki. Autorka opisuje również wirtualną podróż na Korsykę, podpowiada, jak przygotować się do podróży i co zrobić, gdyby ktoś bliski uległ wypadkowi za granicą. Książkę objęła patronatem radiowa Dwójka, rekomenduje ją także podróżniczka Elżbieta Dzikowska.
 
Fragmenty książek można przeczytać na stronie: www.hannapasterny.plTa strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem