PIERWSZY W POLSCE TEATR W IZBIE

Serdecznie zapraszamy na uroczyste premierowe otwarcie Najmniejszej Sceny Teatralnej na Górnym Śląsku, która odbędzie się w dniu 25 stycznia 2018 roku.

Gdzie:Teatr w Izbie, położony przy ulicy Kątowej 2 w Katowicach-Ochojcu

Godzina: 17:00

Co się odbędzie: Spektakl premierowy pt.” Dom, drzewo, dziecko” oraz panel dyskusyjny z młodzieżą III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach w ramach projektu kulTUralnie (https://www.facebook.com/kulturalnieslask/)

Miło nam poinformować, że objęliśmy Patronat nad tym wydarzeniem :)

Partnerem wydarzenia jest Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek

Teatr w Izbie to idea Michała Laksy, artysty, muzyka, kompozytora, a co najważniejsze ojca niepełnosprawnego Patryka. Patryk aktor integracyjnego kabaretu Drzewo A Gada, poeta, humanista oraz stand-up’er, ale przede wszystkim młody człowiek dotknięty porażeniem mózgowym potocznie zwanym niepełnosprawnym. Od 12 roku życia występuje na scenie, ma bezpośredni kontakt z publicznością, mediami oraz środowiskiem artystycznym. Zarówno mnie jak i Patrykowi od wielu lat towarzyszyła myśl, że sztuka jest dziedziną otwartą, nie oceniającą, tolerującą, wyrozumiałą, dostępną dla wszystkich a przede wszystkim pozbawioną barier. W niej granice, stereotypy, uprzedzenia czy ograniczenia nie istnieją.

Na początku była myśl, myśl o kabarecie. W roku 2008 wraz z zaproszonym do współpracy ks. Markiem Wójcickim założyliśmy kabaret, który z biegiem lat stał się podwaliną pod projekt muzyczno-kabaretowy. Kabaret stworzył m.in. pięć odrębnych, nietuzinkowych, wyjątkowych oraz na bardzo wysokim poziomie merytorycznym z absurdalnym wyszukanym żartem programów artystycznych.Teatr w Izbie jest pewnego rodzaju rozwinięciem naszej myśli a tym samym kontynuacją artystycznych działań moich i Patryka - niepełnosprawnego syna.

Teatr w Izbie narodził się z potrzeby stworzenia czegoś oryginalnego i  wyjątkowego na mapie kulturalnej Katowic i całego Górnego Śląska, a także z potrzeby dawania synowi tego co tylko ojciec może dać. Wyposażeni w bagaż doświadczeń, szerokich artystycznych kontaktów po wielu nieudanych i udanych próbach, po wielu spektaklach, produkcjach koncertowych, konferencjach i wielu innych postanowiłem zaprosić w/w inicjatywy do małego pokoju o kubaturze 20 m2. Pokoju z oryginalną scenografią wyposażoną w scenę, kurtynę, nagłośnienie, zaplecze oraz garderobę. Pokoju pełnego nadziei i artystycznych ambicji. Pokoju w którym pomieści się około 20 widzów. To właśnie w nim chcemy tworzyć i zapraszać wysoką kulturę.Założeniem Teatru w Izbie jest aby Patryk Laksa stał się dyrektorem pracownikiem, aktorem, odźwiernym, konferansjerem, kustoszem wystaw, czasem może i publicznością w swoim własnym teatrze.  Miło będzie patrzeć kiedy mały Teatr w Izbie gościł będzie wielkich ludzi, kiedy mały Teatr w Izbie podejmował będzie wielkie problemy, kiedy spełni funkcje realizacji artystycznych i życiowych ambicji przede wszystkim małego drewnianego chłopca, który jest już teraz większym drewnianym mężczyzną. A także ludzi,  którzy wokół niego i wraz z nim od lat tworzą wszystkie oryginalne nietuzinkowe artystyczne inicjatywy w ramach działalności Stowarzyszenia Absurdalny Kabaret.

Co się będzie działo:  Teatr w Izbie będzie miał charakter komediowy ale nie będziemy się bać poruszać również dramatycznych tematów. Nie będzie to miejsce jak wszystkie. To nowe miejsce na mapie południowej części Katowic będzie miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych.

W ramach tego projektu oprócz typowej sceny teatralnej planujemy realizować działania takie jak:

- Teatr 1 aktora

- Wystawianie spektakli teatralnych

- Stand-up

- Kameralne koncerty muzyki klasycznej 

- Rozmowy o kulturze i literaturze

- Spotkania z artystami

- Premiery wydawnicze

- Wieczorki poezji

- Multimedialna scena teatralna, czyli transmisje online

- Organizacja wydarzeń kulturalnych dla mieszkańców Katowic

- Nowa przestrzeń dla organizowania warsztatów teatralnych oraz kółek teatralnych

- I wielu innych….

Partnerem premierowego spektaklu jest młodzież III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach, która jest inicjatorem projektu kulTUralnie. Projekt kulTUralnie ma na celu pokazanie katowickiej młodzieży, ze każdy może być odbiorcą i twórcą kultury. Pomysłodawcy projektu zamierzają we współpracy z katowickimi ośrodkami kultury, zorganizować szereg spotkań z osobami, którzy z kulturą mają do czynienia na co dzień. Dzięki tym działaniom zakładają, że zachęcą młodzież do częstszego obcowania z wszelką działalnością o podłożu artystyczno-kulturalnym.


Ta strona używa pliki cookies, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Kliknij i dowiedz się więcej.

Rozumiem